heart day 4 1200x900

 

На медицинском календару важних дана налази се и Светски дан срца, који се обележева 28. септембра.

„Установљен од стране Светске федерације за срце, Светски дан срца обележава се више од 20 година уназад и упозорава људе широм света да су кардиоваскуларне болести, укључујући срчане болести и мождани удар, водећи узрок смрти, који одузима више од 18 милиона живота сваке године.

Данас у свету живи 520 милиона људи са кардиоваскуларним болестима. Последње истраживање здравља становништва Србије (2019. године) показало је да свака трећа одрасла особа има повишен крвни притисак, а свака једанаеста коронарну болест срца или ангину пекторис. При томе су ове болести више заступљене код жена, док се код мушкараца чешће јављају инфаркт миокарда и мождани удар. Међу становницима Београда, најчешће кардиоваскуларне болести су болести крвних судова мозга, исхемијске и друге болести срца. Током 2020. године, биле су на четвртом месту по учесталости посета лекару у примарној здравственој заштити и други у рангу разлога болничког лечења. Удео болести система крвотока у укупној смртности Београђана веома је висок - 44,6%.“

Ову званичну статистику налазимо на сајту Градског завода за јавног здравље.“

Становници Београда деле сличну каридоваскларну слику и осталих становника Србије.

Кардиваскуларне болести и болести срца представљају велики јавноздравствени проблем, не само у Србији, већ и у читавом свету, због чега је и установљен овај дан, да се свет подсети на мере превенције ових болести.

Велики број здраствених професионалаца је укључен у превенцију и лечење кардио оболења.

Физиотерапеути су једни од њих. Они се са кардио пацијентима сусрећу у дужем временском периоду,током читаве рехабилитације, па чак и кад се она заврши, због чега су можда и једна од најважнијих карика у кардиорехабилитацији.

Кардиорехабилитација је важна област у физикалној медицини и важан део свакодневне праксе физиотерапеута. Она подразумева тимски рад, добро осмишљен, планиран, стручно спроведен реха програм са акцентом на кинезитерапији, уз стрпљење, упорност, обострану подршку физиотерапеута и кардиопацијента. Ни мало лако, али успевамо да успешно рехабилитујемо.

Ове 2021. године, каридорехабилитација је специфичнија због пандемије COVID-19. Пандемија је наметнула ограничења која су узроковала већи број кардио угрожених, па су мере превенције на првом месту.

Зато на овај дан, желимо да се подсетимо физиотерапеута из кардиорехабилитације и да им се захвалимо на сталном ангажовању у спречавању и лечењу кардиоваскуларних болести.